- Cone Bearing
- 5 in Inside Diameter
- 3 1/4 in Cone Width
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 199000 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Type | Cone |
| Factor | 1.84 |
| Origin | Cones |
| Material | Case Carburized Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.380 in |
| Load Center | -0.92 in |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 6.46 |
| Cone Width | 3 1/4 in |
| Dynamic Load Rating | 136000 lbf |
| I.D. | 5 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 5.83 |
| Weight | 30.111 LB |
| EAN or UPC | 4547359474428 |

