- Cone & Cup Bearing
- 5 in Inside Diameter
- 10 in Outside Diameter
- 3 1/4 in Width
| Tolerance | Class 4 |
| Inch/Metric | Inch |
| Cone No. | HH228349 |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 8.78 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Load Center | -0.92 in |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 9.21 |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Inside Fillet Radius | 0.38 in |
| Inner Ring Width | 3 1/4 in |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 136000 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 199000 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| No. of Rows | 1 |
| Bore Type | Round Bore |
| Factor | 1.84 |
| Width Across Cups | 3 |
| Material | Case Carburized Steel |
| I.D. | 5 in |
| Outer Ring Width | 2 7/16 in |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 6.46 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 10 in |
| Fillet Radius | 0.25 in |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 5.83 |
| Cup No. | HH228310 |
| Weight | 42.99 LB |
| EAN or UPC | 4547359474442 |

