- Cone Bearing
- 6 in Inside Diameter
- 3 11/16 in Cone Width
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cone Width | 3 11/16 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.380 in |
| I.D. | 6 in |
| Bearing Type | Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Factor | 1.79 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Load Center | -1.04 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 44.974 LB |
| EAN or UPC | 4547359887501 |

