- Cone & Cup Bearing
- 4 in Inside Diameter
- 9 7/8 in Outside Diameter
- 3 in Width
| O.D. | 9.875 in |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 5.87 |
| Outer Ring Width | 2 in |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 9.02 |
| Inside Fillet Radius | 0.25 in |
| No. of Rows | 1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Material | Case Carburized Steel |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 8.15 |
| Width Across Cups | 3 |
| Dynamic Load Rating | 184000 lbf |
| Enclosure | Open |
| Factor | 0.86 |
| Cone No. | HH923649 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 142000 lbf |
| I.D. | 4 in |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 5.16 |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Cup No. | HH923610 |
| Inner Ring Width | 2 7/8 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Load Center | -0.13 in |
| Tolerance | Class 4 |
| Fillet Radius | 0.25 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 38.175 LB |
| EAN or UPC | 4547359823899 |

