- Cone & Cup Bearing
- 4 3/8 in Inside Diameter
- 9 1/2 in Outside Diameter
- 2 13/16 in Width
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 9.5 in |
| Cone No. | HH924349 |
| Tolerance | Class 4 |
| Material | Case Carburized Steel |
| I.D. | 4 3/8 in |
| Fillet Radius | 0.06 in |
| Factor | 1.37 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Dynamic Load Rating | 216000 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inner Ring Width | 2 13/16 in |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 340000 lbf |
| Inside Fillet Radius | 0.25 in |
| Cup No. | HH924310D |
| No. of Rows | 2 |
| Weight | 69.005 LB |
| EAN or UPC | 4547359654677 |

