- Cone Bearing
- 5 3/4 in Inside Diameter
- 3 1/4 in Cone Width
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 7.68 |
| I.D. | 5 3/4 in |
| Cone Width | 3 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 6.85 |
| Dynamic Load Rating | 290000 lbf |
| Bearing Type | Cone |
| Load Center | 0.07 in |
| Static Load Rating [Max] | 142000 lbf |
| Material | Case Carburized Steel |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Factor | 0.82 |
| Weight | 41.006 LB |
| EAN or UPC | 4547359887587 |

