- Single Row
- Round Bore
- 12 mm Inside Diameter
- 18 mm Outside Diameter
- 14 mm Width
| Static Load Rating [Max] | 1640 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Material | Steel |
| I.D. | 12 mm |
| Outer Ring | Drawn Cup |
| Inscribed Circle Dia. | 12 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | CN |
| Dynamic Load Rating | 1480 lbf |
| Precision Level | ISO Class 0 |
| Enclosure | Single Sealed |
| O.D. | 18 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 1.063 LB |
| EAN or UPC | 4547359071108 |

