- Cone Bearing
- 12 1/2 in Inside Diameter
- 4 1/16 in Cone Width
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 12.8 |
| Cone Width | 4 1/16 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Type | Cone |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 13.62 |
| Dynamic Load Rating | 470000 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 920000 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Material | Case Carburized Steel |
| Factor | 1.95 |
| I.D. | 12 1/2 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Weight | 139.095 LB |
| EAN or UPC | 4547359474749 |

