- Cone Bearing
- 13 5/8 in Inside Diameter
- 4 in Cone Width
| Factor | 1.95 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Width | 4 in |
| Static Load Rating [Max] | 920000 lbf |
| Bearing Type | Cone |
| Dynamic Load Rating | 470000 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| I.D. | 13 5/8 in |
| Weight | 112.865 LB |
| EAN or UPC | 4547359474756 |

