- Cone Bearing
- 16 3/8 in Inside Diameter
- 5 in Cone Width
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Type | Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Factor | 2.05 |
| Static Load Rating [Max] | 1.42e+006 lbf |
| Material | Case Carburized Steel |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 16.69 |
| I.D. | 16 3/8 in |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 17.48 |
| Dynamic Load Rating | 645000 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Width | 5 in |
| Load Center | -0.89 in |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4550253070054 |

