- Cone Bearing
- 2.992 in Inside Diameter
- 1.535 in Cone Width
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cone Width | 1.535 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.280 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Factor | 1.95 |
| Material | Case Carburized Steel |
| I.D. | 2.992 in |
| Weight | 3.142 LB |
| EAN or UPC | 4547359664287 |

