- Cone Bearing
- 11 13/16 in Inside Diameter
- 3 1/4 in Cone Width
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 12.56 |
| Static Load Rating [Max] | 540000 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 12.91 |
| Bearing Type | Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Factor | 1.78 |
| I.D. | 11 13/16 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Dynamic Load Rating | 254000 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Width | 3 1/4 in |
| Load Center | -0.22 in |
| Weight | 46.958 LB |
| EAN or UPC | 4547359887693 |

