- Cone Bearing
- 1.771 in Inside Diameter
- 1 1/4 in Cone Width
| Dynamic Load Rating | 25400 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 1.771 in |
| Bearing Type | Cone |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cone Width | 1 1/4 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.100 in |
| Load Center | 0.07 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Factor | 0.77 |
| Weight | 2.019 LB |
| EAN or UPC | 4547359476590 |

