- Cone Bearing
- 1 7/8 in Inside Diameter
- 1 1/8 in Cone Width
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Case Carburized Steel |
| Dynamic Load Rating | 23400 lbf |
| Load Center | 0.28 in |
| Bearing Type | Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Cone Width | 1.125 in |
| I.D. | 1 7/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 30500 lbf |
| Factor | 0.68 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 0.86 LB |
| EAN or UPC | 4547359664362 |

