- Tapered Double Outer Bearing
- 5 1/32 in Inside Diameter
- 9 in Outside Diameter
- 4 9/16 in Width
| O.D. | 9 in |
| Outer Ring Width | 3 5/16 in |
| Cone No. | HM926749 |
| Static Load Rating [Max] | 279000 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Type | Round Bore |
| Tolerance | Class 4 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Type | Tapered Double Outer |
| Factor | 0.81 |
| I.D. | 5 1/32 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cup No. | HM926710D |
| Inner Ring Width | 4 9/16 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Fillet Radius | 0.09 in |
| Inside Fillet Radius | 0.14 in |
| Dynamic Load Rating | 165000 lbf |
| No. of Rows | 2 |
| Enclosure | Open |
| Weight | 41.226 LB |
| EAN or UPC | 4547359666380 |

