- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 1/2 in Shaft Diameter
- 3 in Housing Length
- 1 35/64 in Overall Width
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing No. | FU201D1V50 |
| Tightening Torque [Max] | 69 in lb |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Inch/Metric | Inch |
| Limiting Speed | 11000 rpm |
| Bolt Hole Spacing | 2 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Bolt Hole Size | 27/64 in |
| Series | JELFU |
| Length Through Bore | 1.126 in |
| Dynamic Load Rating | 2160 lbf |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Insert | A-JEL201-008D1 |
| Static Load Rating [Max] | 1030 lbf |
| Shaft Dia. | 0.5 in |
| Center Of Bearing From End | 0.65625 |
| Housing Length | 3 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.256 in |
| Overall Width | 1 35/64 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Plating | Black Oxide |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359080841 |

