- Cone & Cup Bearing
- 85 mm Inside Diameter
- 150 mm Outside Diameter
- 46 mm Width
| Width Across Cups | 46 |
| No. of Rows | 1 |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| I.D. | 85 mm |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 95 |
| Static Load Rating [Max] | 98000 lbf |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 150 mm |
| Inner Ring Width | 46 mm |
| Cone No. | JH217249 |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 101 |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Factor | 1.80 |
| Inside Fillet Radius | 3 mm |
| Tolerance | Class N |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 134 |
| Enclosure | Open |
| Material | Case Carburized Steel |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 142 |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cup No. | JH217210 |
| Dynamic Load Rating | 66500 lbf |
| Fillet Radius | 2.5 mm |
| Load Center | -11.9 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 7.528 LB |
| EAN or UPC | 4547359081848 |

