- Cone & Cup Bearing
- 55 mm Inside Diameter
- 110 mm Outside Diameter
- 39 mm Width
| Width Across Cups | 39 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cup No. | JH307710 |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Dynamic Load Rating | 42500 lbf |
| No. of Rows | 1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inner Ring Width | 39 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 104 |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Fillet Radius | 2.5 mm |
| Factor | 1.73 |
| Static Load Rating [Max] | 56000 lbf |
| I.D. | 55 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 71 |
| Cone No. | JH307749 |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 97 |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric |
| Tolerance | Class N |
| Inside Fillet Radius | 3 mm |
| Material | Case Carburized Steel |
| Load Center | -11.7 mm |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 64 |
| Weight | 3.742 LB |
| EAN or UPC | 4547359081886 |

