- Cone & Cup Bearing
- 110 mm Inside Diameter
- 180 mm Outside Diameter
- 47 mm Width
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Material | Case Carburized Steel |
| Inside Fillet Radius | 3 mm |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Cone No. | JHM522649 |
| Cup No. | JHM522610 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Width Across Cups | 47 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 127 |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 122 |
| Dynamic Load Rating | 75500 lbf |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 172 |
| Factor | 1.48 |
| I.D. | 110 mm |
| Load Center | -5.8 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| O.D. | 180 mm |
| Tolerance | Class N |
| Static Load Rating [Max] | 123000 lbf |
| Fillet Radius | 2.5 mm |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 162 |
| No. of Rows | 1 |
| Inner Ring Width | 46 mm |
| Weight | 10.009 LB |
| EAN or UPC | 4547359081664 |

