- Cone & Cup Bearing
- 200 mm Inside Diameter
- 300 mm Outside Diameter
- 65 mm Width
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 289 |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 200 mm |
| No. of Rows | 1 |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 223 |
| Width Across Cups | 65 |
| Load Center | 8.1 mm |
| O.D. | 300 mm |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 273 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Factor | 1.15 |
| Cup No. | JHM840410 |
| Tolerance | Class N |
| Inside Fillet Radius | 3.5 mm |
| Cone No. | JHM840449 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 51 mm |
| Inner Ring Width | 61.999 mm |
| Dynamic Load Rating | 153000 lbf |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 215 |
| Fillet Radius | 2.5 mm |
| Static Load Rating [Max] | 295000 lbf |
| Weight | 34.546 LB |
| EAN or UPC | 4550253070214 |

