- Cone & Cup Bearing
- 30 mm Inside Diameter
- 72 mm Outside Diameter
- 29.37 mm Width
| Cone No. | JHM88540 |
| Outer Ring Width | 23.02 mm |
| Cup No. | JHM88513PX1 |
| No. of Rows | 1 |
| Inner Ring Width | 27.783 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Factor | 1.1 |
| Fillet Radius | 3.3 mm |
| Static Load Rating [Max] | 21800 lbf |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 69 |
| Inside Fillet Radius | 1.3 mm |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 42.5 |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 44.5 |
| I.D. | 30 mm |
| Width Across Cups | 29.37 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 58 |
| Inch/Metric | Metric |
| Load Center | -6 mm |
| Material | Case Carburized Steel |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 16200 lbf |
| Tolerance | Special |
| O.D. | 72 mm |
| Weight | 1.343 LB |
| EAN or UPC | 4547359479034 |

