- Cone & Cup Bearing
- 35 mm Inside Diameter
- 60 mm Outside Diameter
- 18.461 mm Width
| Static Load Rating [Max] | 10700 lbf |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Inner Ring Width | 18.461 mm |
| Material | Case Carburized Steel |
| Factor | 1.44 |
| Bore Type | Round Bore |
| No. of Rows | 1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 60 mm |
| Dynamic Load Rating | 8000 lbf |
| Cone No. | JL68145 |
| Fillet Radius | 1.3 mm |
| Width Across Cups | 15.875 |
| Inside Fillet Radius | 2 mm |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cup No. | JL68111Z |
| Outer Ring Width | 11.938 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Weight | 0.426 LB |
| EAN or UPC | 4547359479935 |

