- Cone Bearing
- 1.496 in Inside Diameter
- 0.669 in Cone Width
| Cone Width | 0.669 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Static Load Rating [Max] | 11800 lbf |
| Material | Case Carburized Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 1.496 in |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 1.93 |
| Dynamic Load Rating | 8650 lbf |
| Bearing Type | Cone |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Load Center | -0.09 in |
| Factor | 1.44 |
| Origin | Cones |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 1.67 |
| Weight | 0.496 LB |
| EAN or UPC | 4547359479980 |

