- Cup Bearing
- 3.543 in Outside Diameter
- 0.728 in Cup Width
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 3.39 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.02 in |
| Cup Width | 0.728 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 3.23 |
| Bearing Width | 0.943 in |
| Bearing Type | Cup |
| Origin | Cups |
| Weight | 0.446 LB |
| EAN or UPC | 4547359479300 |

