- Cone Bearing
- 2.165 in Inside Diameter
- 1.024 in Cone Width
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cone Width | 1.024 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Case Carburized Steel |
| Static Load Rating [Max] | 24500 lbf |
| Load Center | -0.11 in |
| Bearing Type | Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Dynamic Load Rating | 17400 lbf |
| Factor | 1.49 |
| I.D. | 2.165 in |
| Weight | 0.84 LB |
| EAN or UPC | 4547359479348 |

