- Cone & Cup Bearing
- 55 mm Inside Diameter
- 90 mm Outside Diameter
- 25 mm Width
| Tolerance | Class K |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Material | Case Carburized Steel |
| Load Center | -2.8 mm |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 82 |
| Cone No. | JLM506849A |
| Factor | 1.49 |
| Cup No. | JLM506810PK |
| Fillet Radius | 0.5 mm |
| O.D. | 90 mm |
| No. of Rows | 1 |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 17400 lbf |
| Outer Ring Width | 20.5 mm |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 86 |
| Width Across Cups | 25 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Inch/Metric | Metric |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inside Fillet Radius | 3.5 mm |
| I.D. | 55 mm |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 61 |
| Static Load Rating [Max] | 24500 lbf |
| Weight | 1.219 LB |
| EAN or UPC | 4547359793024 |

