- Cup Bearing
- 4.134 in Outside Diameter
- 0.728 in Cup Width
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.04 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Cup Width | 0.728 in |
| Bearing Type | Cup |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 3.98 |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 3.78 |
| Origin | Cups |
| Bearing Width | 0.984 in |
| Weight | 0.571 LB |
| EAN or UPC | 4547359479546 |

