- Cone Bearing
- 2.559 in Inside Diameter
- 0.906 in Cone Width
| Factor | 1.32 |
| Static Load Rating [Max] | 26300 lbf |
| Bearing Type | Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 2.559 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Cone Width | 0.906 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Load Center | -0.01 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Dynamic Load Rating | 19100 lbf |
| Weight | 1.12 LB |
| EAN or UPC | 4547359596717 |

