- Cup Bearing
- 4.528 in Outside Diameter
- 0.748 in Cup Width
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.1 in |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 4.33 |
| Bearing Type | Cup |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 4.09 |
| Origin | Cups |
| Material | Case Carburized Steel |
| Cup Width | 0.748 in |
| Bearing Width | 1.025 in |
| Weight | 0.658 LB |
| EAN or UPC | 4547359479645 |

