- Cone Bearing
- 2.953 in Inside Diameter
- 0.984 in Cone Width
| Load Center | 0.02 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cone Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 0.984 in |
| Enclosure | Open |
| Material | Case Carburized Steel |
| Static Load Rating [Max] | 37000 lbf |
| Series | LM714100 |
| Factor | 1.31 |
| Origin | Cones |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 3.43 |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 3.19 |
| Cup Width | N/A |
| Dynamic Load Rating | 24300 lbf |
| Bearing Type | Cone |
| I.D. | 2.953 in |
| Tolerance | Standard |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Weight | 1.343 LB |
| EAN or UPC | 4547359479669 |

