- Cone Bearing
- 2.165 in Inside Diameter
- 1.142 in Cone Width
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Dynamic Load Rating | 24100 lbf |
| Cone Width | 1.142 in |
| Origin | Cones |
| Bearing Type | Cone |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Factor | 1.79 |
| I.D. | 2.165 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Static Load Rating [Max] | 32500 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.240 in |
| Load Center | -0.3 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 1.208 LB |
| EAN or UPC | 4547359480221 |

