- Cone & Cup Bearing
- 75 mm Inside Diameter
- 120 mm Outside Diameter
- 31 mm Width
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 75 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 115 |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 90 |
| Cup No. | JM714210PK |
| Tolerance | Class K |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 83 |
| Cone No. | JM714249 |
| No. of Rows | 1 |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 29.5 mm |
| Width Across Cups | 31 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 32500 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 51000 lbf |
| O.D. | 120 mm |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inside Fillet Radius | 3 mm |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 107 |
| Load Center | -2 mm |
| Fillet Radius | 2.5 mm |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Material | Case Carburized Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Factor | 1.35 |
| Weight | 2.815 LB |
| EAN or UPC | 4547359480436 |

