- Cone & Cup Bearing
- 170 mm Inside Diameter
- 240 mm Outside Diameter
- 46 mm Width
| Load Center | 5.1 mm |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Material | Case Carburized Steel |
| Dynamic Load Rating | 87500 lbf |
| Inside Fillet Radius | 3 mm |
| O.D. | 240 mm |
| Static Load Rating [Max] | 171000 lbf |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 222 |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Fillet Radius | 2.5 mm |
| Cone No. | JM734449 |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 180 |
| Cup No. | JM734410PK |
| Inner Ring Width | 44.5 mm |
| Factor | 1.37 |
| Width Across Cups | 46 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 185 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 170 mm |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 232 |
| Enclosure | Open |
| No. of Rows | 1 |
| Tolerance | Class K |
| Weight | 13.845 LB |
| EAN or UPC | 4547359082616 |

