- Cone Bearing
- 7.48 in Inside Diameter
- 1.732 in Cone Width
| Dynamic Load Rating | 89000 lbf |
| Load Center | 0.43 in |
| Static Load Rating [Max] | 181000 lbf |
| Origin | Cones |
| Factor | 1.26 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 8.11 |
| Bearing Type | Cone |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Material | Case Carburized Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Cone Width | 1.732 in |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 7.87 |
| I.D. | 7.48 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 21.738 LB |
| EAN or UPC | 4547359480689 |

