- Cone Bearing
- 14 in Inside Diameter
- 2 3/8 in Cone Width
| O.D. | N/A |
| Factor | 1.95 |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 14.57 |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 14.72 |
| Cup Width | N/A |
| Cone Width | 2 3/8 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Type | Cone |
| Series | L163100 |
| Dynamic Load Rating | 161000 lbf |
| Load Center | 0.28 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| I.D. | 14 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Case Carburized Steel |
| Tolerance | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 445000 lbf |
| Enclosure | Open |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Origin | Cones |
| Cone Type | Single Cone |
| Weight | 7.751 LB |
| EAN or UPC | 4547359099164 |

