- Cone Bearing
- 5 1/4 in Inside Diameter
- 1.031 in Cone Width
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 5.51 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Material | Case Carburized Steel |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 5.59 |
| I.D. | 5 1/4 in |
| Cone Width | 1.031 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Factor | 1.88 |
| Static Load Rating [Max] | 58000 lbf |
| Load Center | 0.15 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 28300 lbf |
| Bearing Type | Cone |
| Weight | 2.535 LB |
| EAN or UPC | 4547359793048 |

