- Cone Bearing
- 1 in Inside Diameter
- 1.252 in Cone Width
| Factor | 1.6 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Static Load Rating [Max] | 7650 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.050 in |
| Origin | Cones |
| I.D. | 1 in |
| Dynamic Load Rating | 6450 lbf |
| Bearing Type | Cone |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Material | Case Carburized Steel |
| Cone Width | 1.252 in |
| Load Center | -0.119 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.215 LB |
| EAN or UPC | 4547359483130 |

