- Cone & Cup Bearing
- 16 in Inside Diameter
- 20 in Outside Diameter
- 2 7/16 in Width
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Material | Through Hardened Steel |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Class 4 |
| Inch/Metric | Inch |
| Width Across Cups | 2 |
| Bore Type | Round Bore |
| Inside Fillet Radius | 0.13 in |
| Cone No. | L467549 |
| Inner Ring Width | 2 7/16 in |
| O.D. | 20 in |
| No. of Rows | 1 |
| Cup No. | L467510 |
| Outer Ring Width | 1 7/8 in |
| Load Center | 0.77 in |
| I.D. | 16 in |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Fillet Radius | 0.13 in |
| Weight | 58.643 LB |
| EAN or UPC | 4547359770230 |

