- Cone & Cup Bearing
- 7 3/4 in Inside Diameter
- 10 in Outside Diameter
- 1 1/8 in Width
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Inside Fillet Radius | 0.06 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Tolerance | Class 4 |
| Outer Ring Width | 0.844 in |
| O.D. | 10 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Width Across Cups | 1 |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 7 3/4 in |
| No. of Rows | 1 |
| Fillet Radius | 0.06 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 1 3/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Load Center | 0.56 in |
| Cup No. | L540010 |
| Cone No. | L540049 |
| Weight | 1.773 LB |
| EAN or UPC | 4550253070627 |

