- Cone Bearing
- 4 3/4 in Inside Diameter
- 0.844 in Cone Width
| I.D. | 4 3/4 in |
| Load Center | 0.33 in |
| Static Load Rating [Max] | 48500 lbf |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 5 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Cone Width | 0.844 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Dynamic Load Rating | 22900 lbf |
| Material | Case Carburized Steel |
| Factor | 1.38 |
| Bearing Type | Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 5.08 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 1.676 LB |
| EAN or UPC | 4547359862935 |

