- Cone Bearing
- 13 in Inside Diameter
- 1 7/8 in Cone Width
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 13.31 |
| I.D. | 13 in |
| Bearing Type | Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Static Load Rating [Max] | 335000 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Load Center | 1.03 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 15.16 |
| Dynamic Load Rating | 141000 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Factor | 1.42 |
| Cone Width | 1 7/8 in |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359651584 |

