- Cone Bearing
- 2 3/4 in Inside Diameter
- 3/4 in Cone Width
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Case Carburized Steel |
| Load Center | 0.1 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cone Width | 3/4 in |
| Dynamic Load Rating | 13600 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Static Load Rating [Max] | 23800 lbf |
| Factor | 1.3 |
| Bearing Type | Cone |
| I.D. | 2 3/4 in |
| Weight | 0.728 LB |
| EAN or UPC | 4547359483376 |

