- Cone & Cup Bearing
- 24 in Inside Diameter
- 30 in Outside Diameter
- 3 3/4 in Width
| Cup No. | L879910 |
| Bore Type | Round Bore |
| No. of Rows | 1 |
| Width Across Cups | 3 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 30 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Case Carburized Steel |
| Fillet Radius | 0.25 in |
| Outer Ring Width | 2 13/16 in |
| Inner Ring Width | 3 5/8 in |
| Cone No. | L879947 |
| I.D. | 24 in |
| Tolerance | Class 4 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Enclosure | Open |
| Load Center | 2.29 in |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Weight | 206.793 LB |
| EAN or UPC | 4547359892680 |

