- Cone Bearing
- 8 in Inside Diameter
- 1.094 in Cone Width
| Factor | 1.47 |
| Dynamic Load Rating | 40500 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Load Center | 0.62 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Cone |
| Material | Case Carburized Steel |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cone Width | 1.094 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| I.D. | 8 in |
| Static Load Rating [Max] | 82000 lbf |
| Weight | 5.313 LB |
| EAN or UPC | 4547359653120 |

