- Cone & Cup Bearing
- 0.866 in Inside Diameter
- 1.81 in Outside Diameter
- 0.655 in Width
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 1.57 |
| Cup No. | LM12711 |
| I.D. | 0.866 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Load Center | -0.21 in |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Tolerance | Class 2 |
| Width Across Cups | 0.61 |
| Bore Type | Round Bore |
| Fillet Radius | 0.05 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Inside Fillet Radius | 0.05 in |
| O.D. | 1.81 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Dynamic Load Rating | 6650 lbf |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 1.67 |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 7650 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cone No. | LM12749 |
| Factor | 1.96 |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Rows | 1 |
| Inner Ring Width | 0.655 in |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 1.08 |
| Outer Ring Width | 0.475 in |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 1.02 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Weight | 0.271 LB |
| EAN or UPC | 4547359481693 |

