- Cup Bearing
- 10.875 in Outside Diameter
- 1.344 in Cup Width
| Material | Case Carburized Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 10.51 |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 10.24 |
| Bearing Width | 1.6875 in |
| Cup Width | 1.344 in |
| Bearing Type | Cup |
| Origin | Cups |
| Weight | 10.141 LB |
| EAN or UPC | 4547359098723 |

