- Cone & Cup Bearing
- 1 1/2 in Inside Diameter
- 2 9/16 in Outside Diameter
- 0.722 in Width
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 0.722 in |
| I.D. | 1 1/2 in |
| Fillet Radius | 0.05 in |
| Inside Fillet Radius | 0.14 in |
| Cone No. | LM29748L |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 2.32 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Enclosure | Open |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 2.44 |
| O.D. | 2.5625 in |
| No. of Rows | 1 |
| Tolerance | Class 4 |
| Cup No. | LM29710 |
| Inch/Metric | Inch |
| Load Center | -0.17 in |
| Width Across Cups | 0.71 |
| Outer Ring Width | 0.55 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 0.518 LB |
| EAN or UPC | 4547359653168 |

