- Cone & Cup Bearing
- 1 1/2 in Inside Diameter
- 2 9/16 in Outside Diameter
- 0.78 in Width
| Material | Case Carburized Steel |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inner Ring Width | 0.72 in |
| Width Across Cups | 0.78 |
| Dynamic Load Rating | 9800 lbf |
| Bearing Type | Cone & Cup |
| Load Center | -0.17 in |
| No. of Rows | 1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Outer Ring Width | 0.62 in |
| Factor | 1.80 |
| Fillet Radius | 0.05 in |
| Tolerance | Class 2 |
| Inside Fillet Radius | 0.09 in |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 1 1/2 in |
| Static Load Rating [Max] | 12800 lbf |
| O.D. | 2.5625 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Cone No. | LM29749 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore |
| Cup No. | LM29711 |
| Weight | 0.548 LB |
| EAN or UPC | 4547359654783 |

