- Cone Bearing
- 13 1/2 in Inside Diameter
- 2 5/8 in Cone Width
| Material | Case Carburized Steel |
| I.D. | 13 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.330 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cone Width | 2 5/8 in |
| Bearing Type | Cone |
| Weight | 41.032 LB |
| EAN or UPC | 4547359888157 |

