- Cup Bearing
- 14 in Outside Diameter
- 1 3/4 in Cup Width
| Material | Case Carburized Steel |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 13.19 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Bearing Type | Cup |
| Bearing Width | 2 1/4 in |
| Cup Width | 1 3/4 in |
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 13.5 |
| Weight | 21.213 LB |
| EAN or UPC | 4547359098808 |

